Makaleler » Ana sayfa » Tesbih Nedir? Tesbih Çekmek Farz Mıdır?

Tesbih Nedir? Tesbih Çekmek Farz Mıdır?

Tesbih Nedir? Tesbih Çekmek Farz Mıdır?     

Herkesin tesbihe ihtiyacı var mı?  Tesbih siparişi vermeden önce size tesbihin geçmişinden biraz bahsedelim. Tesbih nedir?  Tesbih neden çekilir? İlk kim kullanmıştır?  Dinen farz mıdır?  Onlarca soruya yanıt olacak şekilde bir içerik hazırlamaya çalıştık. Tüm dinlerde tesbihin önemli olduğu bilgisini paylaşarak başlayalım.  . 

Müslümanlık başta olmak üzere Budistler, Hıristiyanlar, Sihistler ve Bahaîler sıklıkla tesbih kullanmaktadır.  Müslümanlar 33 veya 99 taneli tesbihleri Allah’ın isimlerini zikretmek ve O’nun yüce adlarını övmek için kullanırlar. Budist ve Hindular 108 taneli, Bahaîler 59 taneli ve Sihistler ise yine 108 taneli olarak kullanırlar. Hıristiyanlar ise 55 taneli tesbih ile ibadetlerini yaparlar.  Tesbih ile ilgili hiçbir kutsal kitapta bir uygulama görülmemekle birlikte tesbihi M.S. 850-900 yıllarda Tanrı’ya gönderdiği duaları saymak için ilk kullanan Budistlerdir. 

Tesbih farklı malzemelerden yapılabilmektedir.  İnciden boncuğa, kurutulmuş bitkilerden güzel kokulu taşlara birçok farklı materyal kullanılabilmektedir. Tesbih siparişi kişinin kendinisine en uygun materyali seçerekte verilebilir.  Örneğin ortaçağda inci tesbih kullanılırdı çünkü incinin kanı saflaştırarak çocukları hastalıklardan koruduğu inanışı güçlüydü. Özellikle Hıristiyanlıkta (Katolik) rosario, chapelet, rosenkranz gibi kelimeler ile anılan isimlerin Latinceden gül bahçesi anlamına gelen rosarium kelimesinden türemiştir.  Ortaçağda mistik olarak trans durumuna girebilmek için gül bahçelerinde dua edildiği söylenmektedir.  Aynı şekilde Müslümanlıkta da gülün önemi büyüktür ve bu sebeple gül kokulu tesbihler oldukça rağbet görmektedir.  Hindularda da durum farklı değildir. Japamala gül tespih anlamına gelir. 

Müslümanlık ve Tesbih Kulanımı Hakkında
 

İslamiyetin ilk yıllarında tesbih kullanılmamıştır. Kaynaklardan yola çıkarak Hz.Muhammed’in ve sahabenin hiç kullanmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.  İlk kez Hz. Ebubekir döneminde kullanıldığı rivayet edilir.  Ancak günümüzde birçok din bilgini kullanılmasında bir mahsur olmadığını Bakara 152 ile açıklar. 

 

Yunanlılarda Tesbih Anlayışı

Yunan medeniyeti oldukça eski bir medeniyet olup ilk dönemlerde çok tanrılı dinlere inandıklarını biliyoruz.  Tesbih yapısı günümüz ile benzer olmayıp şifalı taşlardan stresi azaltmak için kullanılırdı. 

Bunun yanı sıra kültürümüzde Osmanlı’dan miras tesbihin önemli bir rolü vardır. Günümüzde tesbih;

        -   Stres Azaltmak,

        -   Eldeki bakterileri temizlemek, (kuka ağacı)

        -   Özel taşlardan yapılarak migren gibi hastalıkların etkisini azaltmak için kullanılabiliyor. 

Doğum günleri, evlilik yıldönümleri, babalar günü gibi birçok özel gün için. hediye olarak düşünebilirsiniz. 

 

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Size bir kampanya haberimiz var!
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4